Saç kaç günde ne kadar uzar?

Her bir saçın yaşam döngüsünün var olduğunu söyleyen uzmanlar, genel olarak bir saç ömrünün 3-4 yıl kadar aktif bir süreç içinde olduğunu ve bu dönemden sonra birkaç gün içinde geçiş dönemine girdiği sonrasında ise üç ay kadar bir dönem içinde dinlenme evresine girdiğini söylemekteler. Saçlar sağlıklıyken zamanının %90′nında uzar ve %10′unda dinlenir. Birkaç hafta alan dinlenme sürecinden sonra saç dökülür ve yeni saçlar tekrar uzamaya başlar. Bu bilgiler ışığında günlük olarak saçların uzama miktarı hakkında ortalama bir tahmin yürütülebilir.

Saçlar günde 1/3 mm (ayda yaklaşık 1cm) kadar uzamakta ve günde dökülen saç miktarı 100 tel civarında olmaktadır. Elbette saça doğru bir bakım uygulayarak ve olumsuz faktörlerin etkilerini ortadan kaldırarak bu uzama hızını artırabilirsiniz.

HC Complex, saçların uzama evresinde (anajen) saç köklerini doğru bileşenlerle (bitkisel yağlar ve doğal mineraller) besler, saça uygulandığı süre boyunca derideki kan dolaşımını hızlandırır ve düzenli bir kullanım sonucunda saçların normalden birkaç kat daha hızlı uzamasını sağlar. Saç uzaması hakkında daha fazla bilgi ve %100 bitkisel HC Complex'in uzama hızına etkisini öğrenmek için buraya tıklayınız.


Saç Bakım Ürünleri

Saçlarınızda kullandığınız tüm ürünlerin etiketlerini mutlaka okuyun ve ne gibi kimyasallar içerdiklerini genel hatlarıyla öğrenin. Bu kimyasallardan bazıları alerjik tepkimeye yol açarak saç derinizi tahriş edebilir ve saçların uzamasını yavaşlatabilir. Mümkünse zararlı kimyasalları içermeyen ürünlere yönelin, doğal şampuan ve saç bakım ürünleri kullanmaya çalışın.

Badem ve zeytinyağı gibi besleyici ve nemlendirici yağlar içeren ürünler saç derinizi yumuşatarak kırılmalara karşı koruyacaktır. Saçlarınız daha az kırılırsa uçlardan daha az aldırmak zorunda kalırsınız. Saç ve saç derinizin sürekli nemli olmasına özen gösterin. Saç uçlarınızda kırıklar varsa uzatmaya başlamadan önce bu kırıkları aldırın. Çünkü kırıklar saçların sağlıksız ve daha yavaş uzamasına neden olur.

Dengeli Beslenme:

Doğru beslenme hızlı saç uzatma ve saç sağlığı açısından gereklidir. İşlenmemiş gıdaları tüketmek ve bunu yanı sıra gereken vitamin ve mineralleri almak saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını sağlayacaktır. Eğer dengeli beslenmeye yeni geçtiyseniz saçlarınıza olumlu etkisini göstermesi 6 ay kadar sürebilir. Her gün mutlaka yağsız et, balık, yumurta, fındık, fasulye ve soya ürünleri gibi sağlıklı protein kaynaklarından birini öğünlerinize ekleyin. Yeterince protein almak saç köklerini güçlendirecektir.

Demir ve çinko eksikliğinin belirtileri arasından saç dökülmesi de bulunur. Bu mineralleri günlük önerilen dozlarda aldığınızdan emin olun. Demir, saç köklerine oksijen taşınmasına yardımcı olurken çinko, kökleri çevreleyen yağ bezelerinin doğru çalışmasını sağlar. Gerekli olan demiri yumurta, yağsız et, kümes hayvanları gibi hayvansal kaynaklardan veya fasulye, mercimek ve soya gibi sebzelerden alabilirsiniz. Çinko için en iyi kaynaklar ise fıstık ezmesi, deniz kabukluları, nohut ve kabak çekirdeğidir.

Yağı tamamen kesmeyin çünkü yağ vücut sisteminin çalışması için gereklidir ve A, D, E, ve K vitaminlerinin işlenmesine yardımcı olur. Sağlıklı yağ kaynakları için doymamış yağlara ve omega yağ asidi içeren besinlere yönelin.

C vitamini vücut tarafından depolanmadığı için her gün düzenli olarak alınmalıdır. C vitamini eksikliği saç uzamasını yavaşlatabilir, saçların donuk ve zayıf görünmesine neden olabilir. C vitamini ayrıca saç hücrelerinin üretimi içinde gereklidir.

Uyku düzeni:

Düzenli uyku genel vücut sağlığımız için olduğu gibi saçlarımız için de oldukça önemlidir. Kronik uykusuzluğun, saç uzama hızını da içeren pek çok olumsuzluğu beraberinde getirdiği bilinmektedir. Yorgun hissettiğinizde dinleniyor olmanız sizi olduğu kadar saçlarınızı da rahatlatacak ve sağlıkla uzamalarını sağlayacaktır.

Stres:

Yapılan çalışmalar, yoğun stres altında yaşayan kişilerde saç uzamanın yavaşladığını ve saç kayıplarının arttığını göstermiştir. Yaşadığınız stresi asgariye indirerek saç sorunlarınızı azaltabilir ve saç uzama hızını artırabilirsiniz. Bazı tekniklerin (derin nefes alma, egzersiz, meditasyon v.s.) yanısıra bir hobi edinmenin de stres kontrolü açısından yardımcı olabileceğini unutmayınız.

Vitaminler:

A, B, C ve E vitaminleri saç uzaması için başlıca gereklilikler olsa da, özellikle çok fazla A vitamini saç kayıplarına neden olabilmektedir. Bu sebeple bir dietisyene başvurarak vücudunuz için gerekli vitaminleri hangi yollarla ve hangi miktarlarda sağlamanız gerektiğini mutlaka öğreniniz. Eğer vitamin eksikliği problemi yaşıyorsanız bir doktora danışarak günlük rutininize bir multi-vitamin ilave etmek faydalı olacaktır.