Saç düzleştiriciler zararlı mı?

Saçlarımızın her zaman bakımlı görünmesi güzelliğimizi olumlu yönde etkiler. Fön, hem günlük hayatta hem de iş hayatında en çok tercih edilen saç modelidir. Günün yoğunluğunda koştururken kuaföre gidip fön çektirmeye vaktimiz kalmayabiliyor. İşte saç düzleştiriciler, tam da bu noktada, en az vaktimizin olduğu anlarda ihtiyaç haline dönüşebiliyor. Peki ama bu düzleştirici maşalar/makineler ne kadar zararlı? Gerçekten saçımızı gözle görülür şekilde yıpratır ya da dökülmesine sebep olur mu?

Bu sorunun cevabı oldukça basit, yüksek ısıda ve basınçla saçta sürtünmeye sebep olan her türlü ürün yıpranmaya sebep olur ve hatta saç hücrelerinin ölmesine ardından da geri dönülemez bir dökülmeye kadar pek çok olumsuz etki gösterebilir. Bu sebeple öncelikle saç düzleştirici kullanmak yerine alternatif yöntemleri değerlendirmekte fayda var.

DÜZLEŞTİRİCİ YERİNE KALICI FÖN
Alternatif yöntemlerin başında keratin ile uygulanan kalıcı fönler gelmekte. Bu fön tekniği hem saça zarar vermeden düzleştirmekte hem de fön için harcayacağınız zamanı sıfıra indirmekte. Bu sebeple size önerimiz, saçlarınıza düzleştirici maşalar kullanarak zarar vermek yerine kalıcı fön yaptırmanız ve ardından fön süresini daha da uzatabilmek için keratin içeren şampuanlar kullanmanız. HC Şampuan bu sebeple kullanabileceğiniz yardımcı bir ürün olarak dikkat çekicidir.

DÜZLEŞTİRİCİDEN VAZGEÇEMEYENLER İÇİN
Her ne zararı olursa olsun saç düzleştirici kullanmakta ısrarlı mısınız? O halde hangi saç düzleştiricinin "daha az" zararlı olduğunu bilmeli ve kullandığınız ürünü bu özelliklere uygun olup olmadığına göre yeniden değerlendirmelisiniz. Çünkü saç düzleştirici makineler hayatımızı kolaylaştırdığı gibi saçlarımızın bakımını zorlaştırabilir. Bu konuda saç düzleştirme makinesi alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var.

Öncelikle, saç düzleştiricide bulunan plakanın seramik olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Seramik plakalı olanlar saçlarınızı daha az yıpratır. Uçları kırık kırık saçlara sahip olmayı kimse istemez değil mi? Plaka için farklı türde bir madde kullanıldıysa tercih etmemenizi öneririz.

Saç düzleştiricinin ısı termometresi olması gerekir. Çünkü saç yoğunluğuza bağlı olarak ısı derecesini yükseltmeniz ya da azaltmanız gerekebilir. İnce telli saçlara sahipseniz 200 derece ısınmış saç düzleştirici saçlarınızın uçlarını kıracaktır. Bu yüzden her saç yoğunluğuna özel ısı ayarı olması gerekir.

SAÇ BAKIMINIZA MUTLAKA ÖZEN GÖSTERİN
Seramik ya da ısı ayarlı saç düzleştiricilerden bu kadar keyifli bahsederken melek etiketi yapmıştırıyoruz. Elbette ki bu makineler de saçlarınıza fönün verdiği kadar zarar verecektir. Ancak zararı minimum seviyeye indirmek için bazı önlemler alabilirsiniz.